ANASAYFA
E-Bülten
Okul öncesi eğitimle ilgili düzenli bilgi almak isterseniz
e-posta adresinizi ekleyin!

Çocuğunuzla Evde Yapılabilecek 8 Etkinlik


Çocukla evde yapabileceğim etkinlikler nelerdir sorusu anne babaların devamlı sormak istedikleri sorulardandır. Hayat koşuşturmacası içerisinde çocuklarımıza yeterli vakti ayırabilmemiz çok zor olsa da ayırdığımız sınırlı vakti doğru kullanırsak sonuçları iyi olacaktır. Tüm gece birlikte televizyon karşısında oturmak yerine onlara aktif bir şekilde ayıracağımız 1 saat daha faydalıdır. “Evde yapılabilecek aktiviteler” sayesinde çocuğumuzla daha kaliteli vakit geçirebilir ve onların dünyasını daha da zenginleştirebiliriz. Onlarla geçirdiğiniz vakitler sonrası ne kadar mutlu olduklarını göreceksiniz ve siz de mutlu olacaksınız.

Evde yapılabilecek etkinlikler


Kitap okumak : Evde yapılabilecek kolay bir etkinlik. Özellikle de uyuma saatlerinde. Çocuğunuzun yaşına uygun hikaye kitapları alın ve okuyun. Bu onun hem dil yeteneğini geliştirecek hem de kelime dağarcığı artacak. Hikayelerin bazı yerlerinde acaba bundan sonra ne olabilir diye tahminlerde bulunmasını sağlayın. Hayal dünyası gelişsin ve zevk alsın. Hatta hikayenin sonunun ne olacağı ile ilgili fikirler ortaya atsın. Kendini geliştirmesini sağlayacak güzel bir aktivite.
Mutfak vakti : Haydi ailece mutfağa ! Birlikte hazırlanacak bir hafta sonu kahvaltısı tüm bir ailenin özellikle birlikte olmanın verdiği mutlulukla en çok onun hoşuna gidecek. Tabi ona da görevler vermeyi ihmal etmeyin. Sofra kurmada veya yemek sonrası toplamada görev alsın.

Futbol oynamak : Kırılacak eşyaların biraz uzağında olmak şartıyla. Hafif ve orta boy bir plastik top edinin. Özellikle erkek çocukların evde yapılabilecek etkinliklerden en çok hoşlarına gideni evde futbol oynamaktır. Karşılıklı kaleleriniz olsun ve maç yapın. Süper vakit geçirmek garanti.

Küvette kayık yüzdürmek : Biraz yaz aylarına özgü bir evde yapılabilecek etkinlik. Bildiğiniz gibi çocuklar suyla oynamasını çok severler. Dolu bir küvette kağıttan yapılmış kayıkları yüzdürmek gibisi yoktur.

Saklambaç : Tüm ev halkı davetli. Önce siz saklanın ve oyunun amacının ne olduğunu algılayabilsin. Yavaş yavaş oyunu anlayınca onun da saklanmasına izin verin. Tabi ki altın kural; kolay sobelenin ki sıkılmasın.

Sulu boyalarla baskı çalışması : Evimizin kirlenmemesi için gerekli olan önlemler aldındıktan sonra sulu boyalarımızı ile patates baskısı yapmaya başlayabiliriz. Sadece patates değil, ip, mandalina ve aklımıza ne gelirse. Rengarenk baskılar çok güzel olacak.

Kağıt savaşı : Kullanılmayacak kağıtları buruşturup toplar haline getirelim ve mevzilerimizin arkasından savaş başlasın. Evde yapabileceğiniz güzel bir aktivite. Ortaya çıkacak dağınıklığı birlikte toplayın.

Resim yapmak : Evde yapabileceğimiz etkinliklerden resim yapmak çokça tercih edilen etkinliklerimizden. Ancak resim yapmaktan kastımız televizyon karşısında boyama kitabı boyamak değil. Daha radikal bir şekilde. Kırtasiyeden temin edeceğiniz ortalığı fazla kirletmeyecek boya çeşitleri mevcut. En azından bir duvarınızı resim yapmaya uygun kağıdınız ile kaplayın. Yerlere gazeteler serin ve şimdi boyama zamanı. Birlikte özgürce boyayın ve birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşayın.


Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Arkadaşına Gönder

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığının Kazandırılması Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığının Kazandırılması

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bir ömür bunu devam ettirmesinin temellerinin atılabilmesi biz anne ve babalara düşüyor.
Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımızın en değerli varlıklarını emanet edeceğimiz ve geleceklerini önemli derecede etkileyebilecek olan anaokulu seçimi zamanı geldiğinde konu üzerine çok düşünür ve “anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyim ?” sorusunu kendimize sorarız.
Çocuklarda Grip Çocuklarda Grip

Çocukluk çağlarında sıklıkla yaşanan ve ağır seyredebilen bu virüs nedenli hastalık yani “çocuklarda grip” hakkında yeteri kadar bilgi sahibimiyiz ?
Yorumlar
Yorum girmek için tıklayınız

senanur   |  12.02.2014 16:33
çokk güzell :)

Melis  |  26.10.2014 13:15
Süper

Adınız
E-posta (Zorunlu değil)
Yorumunuz
 


Sitemizde bulunan içeriklerin bütün hakları Anaokulumuz.net'e aittir. İzinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
Makalelerde bulunanan içerikler bilgi amaçlıdır, tedavi veya benzeri yöntemler için kullanılmaz. Bu durumlar için uzman kişilere danışınız.