ANASAYFA
E-Bülten
Okul öncesi eğitimle ilgili düzenli bilgi almak isterseniz
e-posta adresinizi ekleyin!

Çocuklarda Horlama ve Tedavisi


Horlama uyku kalitemizi olumsuz yönde etkileyen sorunlardandır. Çocuklarda horlama ilerleyen yaşlardaki horlamadan daha az görülmekle birlikte, uzun süre devam ediyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Yapılan endeskobik muayeneler neticesinde çocuklarda görülen horlamanın sebebi genellikle geniz bölgesindeki geniz etinin burnu tıkamasıdır. Burundan alınan hava geniz bölgesinden geçerken geniz eti engeline takılınca titreşim oluşturur ve ses çıkartır. Bunun haricinde alerjiye bağlı burun eti şişmelerinde de çocuklarda horlama sorunu oluşabilmektedir.

Horlamanın çocukta yarattığı sorunlar


Soluk alıp verme sırasında geniz bölgesinde dirençle karşılaşılması sonucu horlama oluşur. Buradan da anlaşılacağı üzere horlama rahat soluk alıp veremememizin bir sonucudur. Uykuda bu dirençle karşılaşan çocuklar uykularını alamadıkları için gün boyu yorgun olacaklar ve dikkat eksikliği gibi temel sorunlarla karşılaşacaklardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi horlamanın en büyük nedeni olan geniz etinin normalden daha büyük olması başka problemlere de yola açabilmektedir. Kulak ve boğaz problemleri, kronik ağızdan soluk alıp verme bunların arasındadır. Kronik ağız solunumu alt solunum yolları için pek sağlıklı değildir. Soluk burundan alındığı taktirde burun sayesinde zararlı olabilecek mikroplardan bazıları temizlenir, nemlendirilir ve akciğerler için uygun olan sıcaklığa getirilir.

Ne zaman hekime başvurmalıyım ?


Çocuklarda horlama üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklıysa gerekli ilaç tedavisi sonrası devam etmemesi gerekmektedir. Zaman zaman çocuklarımız horlayabilir ve bu durum bizi korkutmamalıdır. En temel sebeplerden birisi burun tıkanıklığıdır. Ancak üst solunum yolu enfeksiyonu ve burun tıkanıklığı olmadığı halde çocuğunuz horluyorsa mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

Çocuklarda horlama tedavisi


Sorunun kaynağı mikrobik nedenlere dayanıyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Eğer çocuklarda horlamanın nedeni geniz etine bağlıysa ve çocuğun uyku kalitesini aşırı olumsuz etkilemesi sonucu çocuğun gelişimine engel oluyorsa cerrahi müdahale ile sorun giderilir. Eğer çocuğu çok olumsuz etkilemeyen seviyelerdeyse o zaman biraz beklenir ve uygun yaşa geldiğinde tekrar düşünülerek cerrahi müdahale yapılıp yapılmamasına karar verilir. Burada asıl önemli olan konu bu problemin uyku halindeyken soluk alıp vermenin durması anlamına gelen uyku apnesine yol açmasını engellemektir.


Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Arkadaşına Gönder

Çocuklarda Hiperaktivite ve Tedavisi Çocuklarda Hiperaktivite ve Tedavisi

Çocuklar neden hiperaktif olur veya hiperaktivitenin sebepleri nelerdir sorularına cevap bulabilmek için çalışmalar devam etse de hiperaktivitenin 3 temel göstergesi “aşırı hareketlilik, dürtü kontrol sorunu ve ”dikkat eksikliği”dir ve hiperaktivitenin tedavisi için geliştirilmiş ve işe yarayan tıbbi yöntemler mevcuttur.
Çocuklar Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli Çocuklar Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli

“Sünnetin tıbbi olarak kanıtlanmış faydaları nelerdir ?” “Çocuklar ne zaman sünnet ettirilmelidir ?” Sünnet idrar yolu enfeksiyonlarını önler mi ? Binlerce yıldır uygulanan sünnet işlemi hakkında bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını merak ederiz.
Çocuklarda Parmak Emme Çocuklarda Parmak Emme

Çocuklarda parmak emme sık rastlanan durumlardandır ve belli bir dönem sonrasında da devam ediyorsa probleme dönüşmüş demektir. Parmak emmenin zararları ve çocuklarda parmak emmeyi önlemek için yapılması gerekenler nelerdir ?
Yorumlar

Adınız
E-posta (Zorunlu değil)
Yorumunuz
 


Sitemizde bulunan içeriklerin bütün hakları Anaokulumuz.net'e aittir. İzinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
Makalelerde bulunanan içerikler bilgi amaçlıdır, tedavi veya benzeri yöntemler için kullanılmaz. Bu durumlar için uzman kişilere danışınız.