ANASAYFA
E-Bülten
Okul öncesi eğitimle ilgili düzenli bilgi almak isterseniz
e-posta adresinizi ekleyin!

Kardeşler Arasındaki Yaş Farkı Kaç Olmalı


Çocuk büyütüp topluma faydalı bir birey olarak kazandırmak epey meşakatli ve tatlı yorgunluğu da beraberinde getiren bir süreç. Hele sayı birden fazla oldu mu yük biraz daha hissedilir olmakta. Peki kardeşler arasındaki ideal yaş farkı ne olmalıdır ? Kaç yıl aradan sonra evin 2. veya daha sonraki bir sıradaki küçük bireyi kapımızı çalmalı ?

Bu sorular he anne babanın cevap aradığı sorulardır. Burada anne baba olarak öncelikle kendimize “biz buna hazır mıyız ?” sorusunu sormalıyız. Evet yanıt evet ise uzmanların tavsiye ettiği iki çocuk arasındaki yaş farkı 2,5 ile 6 arası. Eğer iki çocuk arasındaki yaş farkı 2,5 altında olursa daha henüz ilk çocuğumuz aşırı ilgi ve bakıma muhtaçken bir diğer bakım ve muhtaç bir kardeş daha gelecek ve bu özellikle anneyi bedensel ve ruhsal açıdan epey yoracaktır. İşin bir de anne açısından fizyolojik boyutu vardır. Annenin 2. kez sağlıklı bir hamilelik geçirebilmesi için de en az 2 - 2,5 yıl önemlidir. Peki 2,5 yıldan daha az süre olmanın sadece dezavantajları mı vardır ? Tabi ki hayır. Bu duruma uymayan da birçok örnek mevcuttur ve tam tersine iki çocuğu da beraber büyürler ve özellikle kardeş kıskançlığı konusunda bir problem yaşamazlar. Özellikle büyük şehirlerde apartmanlara hapsedilen ve yalnızlaşan çocuklar için yanında kendi yaşına yakın bir kardeş adeta arkadaşa dönüşür.
“Peki iki çocuk arasındaki yaş farkı” 6 yıldan fazla ise nasıl bir durum ortaya çıkar ? Bu durumlarda da en sık yaşanan problem kardeşler arasında adeta bir kuşak farkının oluşmasıdır. Arkadaş olmakta zorlanırlar. İletişimlerinde problemler yaşanabilir. Bunun yanısıra anne de ilk doğumdan sonra iş yaşamına tekrar dönmüş ve kariyerine devam ediyorsa gelecek yeni bir misafir bu planları biraz bozacaktır.

İlk çocuğa nasıl davranılmalı


Evin küçüğü teşrif ettiğinde ilk çocuğunuzla olan ilişkinizin seyri büyük önem kazanacaktır ve ilk çocuğunuz ona karşı olan davranışlarınızın değişip değişmediğini en az sizin kadar takip edecektir. Öncelikle kontrolü kaybetmemeli ve aşırı ilgi göstermemelisiniz. Bu çocuğunuzu şımartabilir. Burada soru ilk çocuğun ihtiyaçlarını yeterince karşılayabiliyor muyum ? Evet cevabı veriyorsanız ve ona kaliteli bir zaman ayırabiliyorsanız sorunların üstesinden gelmeniz kolaylaşacaktır.

Bu süreçte yapılan bir hata da ikinci çocuk geldi ilki anaokuluna uygulaması. Eğer ilk çocuğunuz hali hazırda anaokuluna devam ediyorsa burada bir sıkıntı yok. Ancak bu her ne hikmetse ikinci çocuğun gelmesinin hemen akabinde oluyorsa ilk çocuğunuzdaki algı “yenisi geldi, artık bana ihtiyaç kalmadı” olabilir.Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Arkadaşına Gönder

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

”Çocuklarda kıskançlık genelde o ana kadar kendisine gösterilen ilgi ve sevginin bir bölümün veya hepsinin kendinden başka bir varlığa karşı gösterilmesi sonucu oluşan durumdur. Bu sonucu doğuran en temel sebep hepimizin tahmin edebileceği gibi ”çocuklarda kardeş kıskançlığı”dır.
Çocuklarla İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Çocuklarla İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Çocuk gelişimi ve yetiştirilmesi ile ilgili birçoğumuz anne babamızdan, yakın çevremizden ve veya kitlesel iletişim araçlarından öğrendiği bilgilerle kararlarımızı alıyoruz. Ancak bildiklerimizin ne kadarı doğru ? Doğru bildiğimiz yanlışlar neler olabilir ?
Yorumlar
Yorum girmek için tıklayınız

Ahmet  |  20.10.2012 12:06
Kardeşler Arasındaki Yaş Farkı ile ilgili güzel bir makale olmuş.

hülya  |  20.10.2012 19:14
Yardım eden birisi olduktan sonra kardeşler arasındaki yaş farkından kaynaklı sıkıntılar tabi ki azalır. Hatta arasındaki yaş farklı az olan kardeşler birbirini daha az kıskanıyor.

Anonim  |  01.11.2012 21:54
Kardeşler arasındaki yaş farkının az olması sonucunda tek kişiye yönlendirilecek ilgi ister istemez iki kişiye bölünmek zorunda kalıyor. Eğer yardımcı yoksa anne için çok yorucu oluyor.4 yaş ideal sanırım.

gözdem  |  20.10.2013 21:47
mrb güzel bi makale olmuş gerçkten bu knu dusunduruyordu beni aydınlattgnz içn teşekkürler. Yardım eden biri de olsa tüm sorumluluk annede oluyo emzir giydir uykusuzluk... İlk çocugun anneye düşkünlügü... En iyisi biraz daha düsünelm gelecek minik misafirimizi:)

zehra  |  23.10.2013 00:01
Ya bence yas birbirine yakin olursa anne cok fazla yipranir 4 iyi gibi ama anne acisindan

Anonim  |  15.12.2013 20:57
Benim oğlum 3,5yaşında ama ben hala korkuyorum tekrar anne olmaya bi yandan bi kızım olmasını çok istiyorum öte yandan ıkisine yetememekten korkuyorum ayrıca doğum bide karabiberi işin

hüya  |  28.12.2013 20:22
benim oğlumda 3.5 yaşında bir tane daha istiyorum ama korkuyorum bir taraftan da fazla yaş farkı olsun istemiyorum.anonim çalışıyor musun acaba?

hatice  |  23.01.2014 10:45
benim de 1,5 yaşında bir kızım var apartmanda oturuyoruz çok yalnız beni asıl bu hali yıpratıyor kardeş yapsam mı diye düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

aslı  |  21.02.2014 09:48
bence kardeşler arasındaki yaş farkı 6 olmalı çünkü ben bir anne olarak bunun sıkıntısını yaşadım

asli  |  27.02.2014 15:46
Benim iki oğlum var ve aralarında 5 yaş var biri 7 diğeri 2 yaşında bazen keşke daha erken yapsaydim diye dusunuyorum sonrası çok zooorrr

duygu  |  28.02.2014 22:40
3 yas ve 3 aylik bi kizim var ve 5 haftalik hamileyim ikinci cocugum dogana kadar ilk cocugum 4 yasina basmis olcak bence 4 yas tam ideal bir yas

melek  |  31.03.2014 13:56
Oğlum 1.5 ay sonra 4 yaşına girecek. Bende bu aralar düşünüyorum.. Endişelerimde var ama daha fazla ertelersem daha çok zorlanacağımı düşünüyorum.

esma  |  29.04.2014 23:01
Benim 4 yaşinda birde 20aylik 2tane oğlum var.büyük oğlum daha kardeş istiyor.bizim düşündüğümüz de3.arasi kaç yas olursa iyi olur.lütfen yardim edin...erkek çocukları biraz zor oluyor....

esma  |  29.04.2014 23:13
En ideal yas farki 2.5 bence.bizimkiler arkadaş gibi oynuyorlar simdi.birbirlerini daha az kiskaniyorlar.ama3 numarada endiselerim var...

melek  |  22.08.2014 20:59
Benim 1, 5yasinda bir oglum var suan 1aylim hamileyim acikcasi aralarindaki iliski nasil olacak yeterince ilgilenebilir miyim bilmiyorum

hande  |  01.09.2014 22:22
Fark ne kadar az olursa kiskanciligin derecesi o kadar artiyor benden soylemesi

Adınız
E-posta (Zorunlu değil)
Yorumunuz
 


Sitemizde bulunan içeriklerin bütün hakları Anaokulumuz.net'e aittir. İzinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.
Makalelerde bulunanan içerikler bilgi amaçlıdır, tedavi veya benzeri yöntemler için kullanılmaz. Bu durumlar için uzman kişilere danışınız.